Woda jest naszym najcenniejszym zasobem naturalnym. Bez niej nie można wyobrazić sobie codziennego życia. Starzejąca się infrastruktura wodociągowa stanowi jednak źródło jej zanieczyszczenia. Jednym ze sposobów zagwarantowania jej czystości są technologie bezwykopowej renowacja rur wodociągowych, omawiane podczas konferencji NO-DIG POLAND 2016.
W dniach 12-14 kwietnia w Hotelu Uroczysko w Cedzynie niedaleko Kielc, obędzie się konferencja NO-DIG POLAND 2016. Wezmą w niej udział zarówno przedstawiciele środowiska naukowego, przedsiębiorstw wodociągowo-kanalizacyjnych, przedstawiciele sektora drogowego, firmy projektowe i wykonawcze oraz producenci materiałów i urządzeń stosowanych w technologiach bezwykopowych.
Wśród tematów omawianych na wydarzeniu nie zabraknie kwestii bezwykopowej odnowy uszczelniania, renowacji, czy rekonstrukcji sieci wodociągowej. Wymiana przewodów wodociągowych na nowe jest bowiem niezwykle kosztowna, powoduje utrudnienia komunikacyjne i może pozbawić okolicznych mieszkańców dostępu do wody na długi czas.
Alternatywą dla całkowitej wymiany starej instalacji wodociągowej na nową jest poddanie jej gruntownej renowacji, przy użyciu wyspecjalizowanych metod. Jedną z nich jest technologia 3M™ Scotchkote™ Pipe Renewal Liner 2400, rozwiązująca problem jakości wody i szczelności rurociągów, przy jednoczesnej oszczędności czasu, nakładów finansowych oraz zmniejszeniu negatywnego wpływu na środowisko. Renowacja sieci wodociągowych z wykorzystaniem tej technologii pozwala aż do 90% zmniejszyć roboty drogowe, zredukować o 75 % emisję CO2, a co najważniejsze ograniczyć koszty naprawy rur wodociągowych prawie o 1/3.
Stosowana powłoka renowacyjna, 3M™ Scotchkote 2400, to produkt ekologiczny, który nie zawiera lotnych związków organicznych, w tym rakotwórczego bisfenolu (BPA free). Nie wpływa ona na życie mikrobiologiczne wewnątrz przewodu, zapewnia znaczną poprawę jakości wody pitnej oraz wzmacnia konstrukcję rur
- Metoda bezwykopowa cieszyła się do tej pory dużym powodzeniem – stosowano ją m.in. w Czechach, czy Wielkiej Brytanii. Teraz przyszedł czas na Polskę. Po raz pierwszy technologię bezwykopowej renowacji zastosowano z sukcesem w Wałbrzychu w lipcu 2015 roku. Do tej pory jej możliwości poznały także inne polskie miasta, takie jak Wrocław, czy Poznań. Cieszymy się, że podczas NO-DIG Poland będziemy mieli okazję zaprezentować jak metoda sprawdza się w praktyce - mówi Marcin Łukasik Business Development Specialist z działu Energetyki
i Elektroniki w 3M Poland.
Konferencja NO-DIG POLAND 2016 obywa się w dniach 12-14 kwietnia w 2016. Patronat honorowy nad wydarzeniem objęło Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa, Izba Gospodarcza Wodociągi Polskie, GDDKiA oraz BAM-I. Firma 3M jest jednym ze sponsorów wydarzenia.
dostarczył infoWire.pl
Link do strony artykułu: https://waq.wirtualnemedia.pl/centrum-prasowe/artykul/przyszlosc-polskich-wodociagow-konferencja-no-dig-poland-2016